Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení morčat

 


Co je hlavní složkou potravy?

Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství. Seno je pro zažívání morčat velmi důležité, protože obsahuje vysoké procento vlákniny. Bez dostatečného množství vlákniny nemohou být některé látky dobře stráveny a tělo je nemůže využít. Seno můžete zakoupit ve slisované formě ve speciálních obchodech. Neskladujte však seno příliš dlouho a na nevhodném místě, kde by mohlo zvlhnout a zatuchnout, nebo dokonce zplesnivět. Dobré seno má mít příjemnou kořennou vůni a šustí. Aby bylo vaše morče zdravé, musí mít seno neustále k dispozici.

Vitamín C - morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat.

Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují.

Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit.

Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte.

Obilí - (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě.

Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat.

Organismus morčete si neumí sám vytvářet vitamin C.  Kromě běžného krmiva pro morčata je tedy nutné podávat též vitamin C formou ovoce a zeleniny. Dospělé morče potřebuje každý den 20 mg vitaminu C, což zpravidla bohatě pokryjí zbytky, které vznikají při vaření v domácnosti při zpracování ovoce a zeleniny.

Morčatům udělá největší radost:

 • čekanka,
 • brokolice,
 • pomeranč,
 • hroznové víno,
 • okurky,
 • rajčata,
 • šípky,
 • celer,
 • paprika.
 • v málých dávkách a pouze výjímečně:
  Zelí a salát dávejte pouze vyjímečně. Pro morčata, kteří sní větší dávku zelí a salátu, mohou mít problémy s plynatostí fatální následky. Salát zase obsahuje příliš vody, což může působit problémy s průjmem.
  Červená řepa morčatům chutná, ovšem u březích samiček způsobuje potrat plodu; při podávání červené řepy na to nezapomínejte!

  Zelené krmení z přírody
  Milovníci morčat dříve s oblibou získávali zelené krmení pro morčata v přírodě. Chcete-li to také zkusit, mějte na paměti, že životní prostředí dnes není tak čisté jako třeba před půl stoletím. Nikdy proto netrhejte zelené krmení při okrajích silnic (kvůli zplodinám z výfukových plynu), ani v blízkosti hnojených zemědělských ploch. Vhodným zeleným krmením z přírody je například jetel, listy pampelišky, rdesno ptačí a kokoška pastuší tobolka. Naopak pryskyřník, všechny druhy rulíku a cibulnaté rostliny jsou jedovaté.

  Některá morčata mají ráda i mléko, zpočátku podávejte po malých dávkách, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky

  Na broušení zubů - poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka.

   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář